Naši studenti ve víru mezinárodní politiky

Naši studenti ve víru mezinárodní politiky

Dne 3. 12. 2015 se na neutrální půdě (v budově Metropolitní univerzity Praha) odehrálo setkání zástupců všech států dělících se o kontinent Atlantis. Od summitu se čekalo, že vyjasní budoucnost tohoto kusu země, který je dlouhodobě zmítán politickými, ekonomickými i náboženskými spory. Bouřlivá jednání trvala celé dopoledne. Aliance vznikaly a zanikaly, podepisovaly se obchodní smlouvy. Když se již zdálo, že dohoda na společných sportovních hrách všechny státy usmíří, přišla z Novigradu zpráva o úmrtích na nebezpečný kmen chřipky. Zpráva o hrozící pandemii způsobila nebezpečnou mezinárodní roztržku. I když se nakonec podařilo dohodnout společný záchranný program, některé vztahy mezi státy zůstanou zřejmě na dlouhou dobu poznamenány. Jako jasného politického vítěze jednání a snad i garanta nadějné budoucího vývoje označují komentátoři jednoznačně Kamarii, což neodpovídá očekáváním, neboť za nejsilnější stát kontinentu je považována ropná velmoc Hajjiabad. Doufejme, že draze zaplacená stabilita přinese tomuto odlehlému kontinentu a jeho obyvatelům konečně klid.

Vše byla samozřejmě pouze simulační hra připravená Metropolitní univerzitou Praha. Vyzkoušeli si ji studenti politologického semináře. Každá skupinka představovala zástupce jedné ze zemí na fiktivním kontinentu. Předem se seznámili s historií, politickým zřízením, ekonomickou, vojenskou silou své země a také s pravidly, podle nichž se celá simulace řídí. Program připravila a vedla PhDr. Radana Makariusová, která kontrolovala průběh a také zadávala konkrétní úkoly, s nimiž se musely jednotlivé státy vypořádat. Studenti řešili mezinárodní obchod, uzavření aliance, obsazení nového křesla v místní obdobě Rady bezpečnosti, pořádání sportovních her a nakonec i katastrofu v podobě nebezpečné epidemie. A nutno říci, že se do rolí politiků opravdu vžili a atmosféra v zasedací místnosti Metropolitní univerzity si v ničem nezadala s bouřlivými jednáními v OSN. Za splnění úkolů byly jednotlivé týmy bodovány a na konci tak bylo možno určit, kdo byl nejúspěšnější. Vítězi však byli nakonec všichni účastníci. Naši studenti získali jedinečnou zkušenost a dostalo se jim uznání i od paní Makariusové.

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.