2. Francouzská literární kavárna

2. Francouzská literární kavárna

Ne, že bychom doposud neměli rádi francouzštinu, nicméně neustálé opakování gramatiky a snaha naučit se slovíčka většinou nepatří mezi nejzábavnější činnosti. Letos jsme se ale z obvyklé výuky vymanili (alespoň na jednu hodinu za čtrnáct dní) a učebnice francouzského jazyka jsme vyměnili za projekt nazvaný Literární kavárna. Jedná se o setkání s rodilou mluvčí, která s námi vede rozhovory a především nám předčítá z různých francouzských knih a rozebírá je s námi; samozřejmě s typickým šarmem Francouzky. Konečně máme tedy šanci podívat se na výuku tohoto jazyka i z trochu jiného úhlu, poetičtěji; poznat, jaká kouzla skrývá, a zkusit se trochu přiblížit mentalitě lidí, kteří ho používají. S trochou štěstí nám tyto hodiny pomohou vpravit se do jedinečné melodie tohoto jazyka básníků a udělat si přehled o literatuře z té nejliterárnější země vůbec, z Francie.
Kristýna Kutnarová, 7MA

A jak to viděli ostatní?

V pondělí 23. 9. se naše francouzská skupina zúčastnila již druhého sezení v rámci programu nazvaného Café littéraire s Madame Daniele Geffroy. Tentokráte jsme se zabývali především otázkou židovské populace. Daniele nám představila knihu kanadské spisovatelky Karen Levine, s názvem: „La valise d´Hana“. Poté jsme dostali obrázky, ze kterých jsme sami svými hypotézami tvořili příběh o holčičce jménem Hana, která je hlavní hrdinkou výše zmiňované knihy. A na příštím sezení se přesvědčíme, zda se náš vytvořený příběh alespoň trochu podobá skutečnému životu malé Haničky.
Myslím, že mohu mluvit za všechny účastníky sezení, když řeknu, že se nám hodina velmi líbila a rozšířila nám naši francouzskou slovní zásobu.
Nikola Vitáčková, 8OA

Během naší druhé společné hodiny jsme se s Danielou posunuli trochu dál. Od povídky o medvídkovi, kterého musel opustit jeho židovský majitel kvůli svému původu, jsme se dostali až k takové literatuře jako je Deník Anny Frankové a Hanin kufřík. Nahlas jsme si četli úryvek z Deníku, podle různých fotografií jsme se snažili přijít na to, kdo byla Hana, co ukrývá její tajemný kufřík a jaký ji asi potkal osud a mnoho podobných aktivit. Nakonec nám Daniela předčítala úryvek z Hanina kufříku, a tak jsme měli opět možnost naposlouchat si a snad se i naučit francouzský přízvuk.
Jinak nás všechny aktivity stále baví a vybrané knížky upoutaly naší pozornost. Naše skupina bude mít literární kavárnu bohužel až za více než měsíc, tak snad to mezitím všechno nezapomeneme. Byla by to škoda.
Eliška Hradilová, 6XA

Každých čtrnáct dní se setkáváme s paní lektorkou Danièle Geffroy. V pondělí jsme měli druhou hodinu café littéraire. Tentokrát jsme pracovali s knížkou La petite fille et la pluie, jejíž autoři jsou Milena Lukešová a Jan Kudláček. Krátký dětský příběh popisuje přátelství mezi dívenkou a dešťovým mrakem, jež není vůbec jednoduché. Cestu tohoto přátelství zkříží tajemný pán s deštníkem (ve skutečnosti rodič holčičky). Nakonec se vše obrátí v dobré a přátelství mezi takto odlišnými bytostmi přetrvá. Danièle nám vysvětlovala různé pojmy a zajímavá avšak důležitá slovíčka vztahující se k této knížce. Na konci hodiny jsme udělali shrnutí a dostali jsme pracovní listy související s příběhem.
Hodina byla příjemná, stejně jako paní lektorka.
Kačka Remešová 2SA

Jednou za čtrnáct dní vždy v pondělí mají všechny třídy francouzské sekce místo normální hodiny francouzštiny literární hodinu s rodilým francouzským mluvčím. V našem případě s paní lektorkou Daniele Geffroy Konštacký. Dne 23. 9. naše třída absolvovala už druhou hodinu Café littéraire a bylo to opravdu něco velmi zajímavého. Naše lektorka Daniele nám dramaticky představila do francouzštiny přeloženou knížku, kterou napsali čeští autoři „La petite fille“. Tato knížka je sice určená asi tak pro 1. třídu základní školy, ale pro nás, jakožto studenty, kteří studují francouzštinu třetí rok přesná a zábavná. Poté, co nás Daniele seznámila s knihou, jsme plnili různé úkoly a pracovní listy. Celá hodina byla velice pestrá a zajímavá já se už těším na další hodinu.
Klára Sobotová, 3TA

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

prof. MUDr. Václav Šimon, DrSc.

Prof. Václav Daniel Šimon, DrSc. (*29. 5. 1926), přední český urolog, chirurg, gynekolog, vysokoškolský učitel a akademický pracovník, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.