Angličani v Rokytnici

16.02.2011
Angličani v Rokytnici

English Exchange

Nervozita, nadšení, strach, panika, nedočkavost, štěstí – to všechno se mě zmocňovalo 16. února odpoledne. Stála jsem spolu s ostatními u zábradlí ve druhém patře, upřeně pozorovala hodiny, trhala sebou při každém kroku, jenž se ozval z přízemí, vyděšeně si vyměňovala dojmy se stejně naladěnými kamarádkami a snažila se tvářit, že jsem naprosto povznesená nad všechny Angličany.

Nepřemýšlela jsem nad tím, že ani ne o týden později budu sedět u počítače a snažit se vecpat celých sedm dní do několika slov. Mám snad zmínit pár citově nezabarvených faktů? Celkem nás bylo třicet jedna, dvacet Čechů a jedenáct Britů – sedm kluků a čtyři holky ze severoanglického městečka Kirkby Stephen. První tři noci strávili u nás doma. Žádné nucené seznamovací hry, mohli jsme si dělat, co jsme chtěli. V pátek jsme měli zajištěný program (prohlídka školy a sportovní utkání), v sobotu následoval volný den. Podle příkazu jsme se vypravili do Prahy a snažili se říct Angličanům aspoň to, co sami víme o místních památkách, proložených nákupy a obrovskou horkou čokoládou ve Starbucks. V neděli jsme všichni společně vyrazili na hory do Rokytnice – pondělí strávené na běžkách si ale většina lidí užila míň než druhý den na sjezdových lyžích. Pak tu byly ještě akce typu nahrávání českých lidových písniček přezpívaných do angličtiny. Ve středu jsme odjeli domů – a ve čtvrtek museli domů oni. (Hodinové objímání a pláč před autobusem, ačkoli já jsem brečela už dva dny předem.) Všechno to zní tak suše a nudně, a sama sebe nechápu, jak jsem dokázala zrovna tenhle týden popsat tak krátce, ač je to vlastně to, o co se celou dobu snažím. Na jeho vyjádření bych totiž potřebovala víc než jednu stránku – jsou to vůně a hudba (Wonderwall od Oasis) a spousta trochu rozmazaných vzpomínek – a hlavně jsou to lidé. A necelých sedm ze zatím nejúžasnějších dnů mého života. See you in June…

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Anthracite Coal Commission Report

22. březen 1903

Theodore Roosevelt přikázal zveřejnit Anthracite Coal Commission Report, 

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.