Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku

15. listopadu se studenti nižšího gymnázia zúčastnili populárně naučného zeměpisného projektu Svět kolem nás, který se v nymburském kině Sokol představil svým prvním dílem: pořadem Nový Zéland - země dlouhého bílého oblaku. Přečtěte si, jak ho hodnotily dvě divačky ze třídy 3TA.

Průvodci programem byli dva lidé, kteří žili na Novém Zélandu 1,5 roku a cestovali zde. Během pořadu nám představili přírodní bohatství Nového Zélandu, jeho geologický vývoj i jeho obyvatele. Vše bylo obohaceno o videa a fotografie. Jako první jsme se dozvěděli něco o původních obyvatelích Nového Zélandu - Maorech, jejich představách o vzniku světa a další Maorské pověsti. Poté už následovaly obecné informace a geografie ostrova. Dále jsme sledovali hlavní město Nového Zélandu Wellington a poté nejlidnatější město Nového Zélandu - Auckland. Potom se dostala na řadu fauna a flóra a již zmíněné přírodní bohatství. V této kapitole jsme mohli vidět např. kráter tektonicky činné sopky a další projevy sopečné činnosti, původní druhy zvířat a rostlin. Nakonec jsme mohli poznat novozélandské národní parky, kterých má země celkem 12. O místních obyvatelích jsme slyšeli několikrát v různých částech prezentace, viděli jsme např. maorské domorodé tance (tato část se obecenstvu podle ohlasu líbila asi nejvíce) nebo život ve vesnicích na vulkanicky činných místech, kde je cítit všudypřítomná síra a pece fungují pouze na těchto párách. Celá prezentace byla velmi zajímavá a myslím že se obecenstvo u ní bavilo.

Anastázie Koutová, 3TA

Logo pořadu

Přínosem programu bylo, že o své cestě na Nový Zéland nám vyprávěli sami cestovatelé, kteří tam pobývali 18 měsíců. Do programu byl zahrnut naučný film, po němž následovala krátká beseda, kdy jsme měli možnost položit otázky, které nás ohledně cesty zajímaly. Myslím, že tato akce byla velice zajímavá – jak z pohledu nás, možná budoucích cestovatelů, tak z pohledu zeměpisného. O Novém Zélandu jsme se dozvěděli spoustu informací ze všech okruhů, zajímavostí, faktů i osobních poznatků.

                                                                                              Barbora Peštová, 3TA

Naši účast zhodnotili také sami tvůrci a průvodci pořadem na svém webu.

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Michal Plavec

Michal Plavec (*26. 3. 1973), historik, novinář a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze, odmaturoval na nymburském gymnáziu v roce 1991.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Let bratří Wrightů

17. prosinec 1903

Po mnohaletých systematických pokusech se podařilo uskutečnit Orvillu Wrightovi let s motorovým letadlem v trvání dvanácti sekund.

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.