Výtvarná exkurze: Od romantismu k symbolismu

My studenti výtvarného oddělení kvinty B jsme se vypravili do Veletržního paláce v Praze na program o výtvarném umění s názvem Od romantismu k symbolismu.

Naše cesta začala v Nymburce na nádraží, odkud jsme vyjeli rychlíkem rovnou do Prahy. Koupili jsme si lístky na metro, a sjeli eskalátorem ke stanici. Metro bylo značně plné, a tak bylo celkem obtížné držet se pokynu: „Všichni do jednoho vagonu.“ Nakonec jsme to ale zvládli a vystoupili o dvě stanice dál na Vltavské. Ve chvíli rozchodu jsme se rozprchli po okolních ulicích. Po otevření galerie jsme se nahrnuli dovnitř, společně s dětmi z mateřské školy, které měli malé obtíže se sundáváním reflexních vestiček.

Odložili jsme si věci do šatny, a poté jsme si dle pokynů naší průvodkyně rozebrali podložky, pracovní listy, tužky a polštářky. Výtahem jsme vyjeli do čtvrtého patra budovy. Tady začínala naše prohlídka galerie, přesněji praporem, na kterém byl sv. Jiří bojující s drakem. Některá díla byla zcela dech beroucí, jiná u nás naopak způsobovala záchvaty smíchu. Prohlédli jsme si díla známých i pro nás doposud neznámých autorů, zjistili jsme spoustu zajímavých informací, které bychom se jinde nedozvěděli, jako například to, že v soše sv. Václava se čas od času objeví puklina v kovu a možná bychom v ní našli i nějakou tu myš. Padly i dotazy, týkající se nejhodnotnějšího obrazu v galerii. Poté, co jsme k němu byli dovedeni, zůstali jsme překvapeně stát a mnozí z nás lovili bradu z podlahy při pohledu na Dvoubarevnou fugu Františka Kupky.

Celkově bych tuto exkurzi zhodnotila jako velmi přínosnou pro všechny zúčastněné, i když je škoda, že jsme neměli zdaleka dostatečné množství času na samostatnou prohlídku galerie po skončení komentované části. Myslím, že nejeden z nás se tam rád vypraví a projde si i zbytek Veletržního paláce.

                                                                                                                                                     Jitka Luňáčková 5QB

Zobrazeno: 6771x

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D.

Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D., expert v oboru početních neurověd, fyzik, matematik, statistik, vedoucí Oddělení Početních neurověd Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., laureát prestižní ceny Otto Wichterleho, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1997.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

A. Balfour

8. červenec 1903

Německé listy citovaly řeč britského ministerského předsedy Arthura Balfoura: 

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.