Gloriana v Národním divadle

Gloriana v Národním divadle

Ve čtvrtek 1. března se vydala naše skupina dvaadvaceti studentů v čele s profesorkami Miškovskou a Suchánkovou do Národního divadla. Měli jsme exkluzivní možnost zúčastnit se akce pořádané British Council – zhlédnout druhé dějství opery Gloriana a 3 zajímavé přednášky související s tématem renesanční Anglie.

Program započal prof. Martin Hilský, shakespearolog a opravdový odborník na anglickou literaturu. Jeho přednáška o renesanční Anglii a královně Alžbětě I. byla zajímavá a mnoho z nás si oprášilo své znalosti z hodin dějepisu a literatury.

Poté jsme se i se studenty z ostatních středních škol přesunuli do historické budovy Národního divadla, kde jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout neveřejnou generální zkoušku opery Gloriana. Ta je celá v dobové angličtině, takže to bylo zajímavé i z jazykové stránky (samozřejmostí jsou české a anglické titulky). Přestože opera není u mládeže tolik v oblibě, pro všechny z nás to byl velký zážitek. Tato opera u nás zatím nebyla nikdy uvedena a její slavnostní premiéra byla v sobotu 3. března, 3 dny po naší návštěvě.

Po opeře jsme se opět všichni vrátili do zkušebny, kde program pokračoval přednáškou o procesu přípravy této opery vedenou jejím dramaturgem Ondřejem Hučínem. Dozvěděli jsme se například, jak dlouho se taková opera připravuje, jak je to obtížné a jaké mají vystupující v divadle podmínky pro přípravu.

Posledním bodem programu byla přednáška Lukáše Hurníka, hudebního skladatele a publicisty. Mluvil o hudební stránce Gloriany a hlavně o jejím autorovi, kterým je Benjamin Britten, o jeho významu a hudební odlišnosti od jeho současníků.

Tím pro nás program skončil, ale studenti se zájmem o operu by si Glorianu v Národním divadle neměli nechat ujít – stojí za to. 

                                                                                                                                                                                                Bára Latislavová, septima A

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.