Exkurze do Provence

Exkurze do Provence

Od 10. do 15. května se studenti z nižšího i vyššího stupně našeho gymnázia vypravili na další exkurzi do Francie. Tentokrát do oblasti Provence a na Azurové pobřeží. Jeli jsme společně s paní profesorkou Prokešovou, paní profesorkou Sedlatou a paní profesorkou Suchánkovou.

Vyjeli jsme v pondělí večer.  Naším prvním cílem byl přes 2000 let starý akvadukt Pont du Gard, který postavili Římané, a přiváděl vodu z hor do Nîmes. Již od prvního dne bylo vedro a slunce vydatně svítilo. Den jsme zakončili v někdejším papežském paláci (mezi lety 1309-1377) ve městě Avignon, který je proslavený nejen svým mostem, o kterém zpívá Waldemar Matuška v proslulé lidové písničce:

To je on, Avignon
most jak panna, kde hned zrána
davy jdou a jak jdou, v prostřed mostu tancujou
"Sur le pont d´Avignon on y danse, on y danse tous en rond…”

Ve středu jsme si ráno vychutnali typickou francouzskou snídani (de la baguette!!!) a vydali se za nabitým programem. První místo, kam jsme se vypravili, bylo Muzeum levandule – Musée de lavande. Levandule sice ještě nekvetla, ale přesto to všude příjemně vonělo. Všichni si nakoupili mejdlíčka a sáčky plné levandule. A aby té levandule nebylo málo, navštívili jsme i cisterciácký klášter (Monastère cistercien) Sénanque, které je levandulí naprosto obležené. Opatství je velmi krásné, umístěné v odlehlé krajině údolí Senancole. Dál jsme si z autobusu prohlédli městečko na skále jménem Gordes, které je úchvatné. O několik kilometrů později jsme se vysoukali z autobusu a šli se trochu projít do okrového dolu v městě Roussillion. Když si (skoro) všichni vyměnili báječně špinavé boty, zamířili jsme směrem do města Arles, po stopách slavného malíře Vincenta van Gogha. Navštívili jsme místa, která jsou vyobrazena i na jeho obrazech (slavnou kavárnu - Café Terrace à la Place du Forum Arles), zahrady nebo sklápěcí most - Le pont de Langlois à Arles.1)

Dalšího dne jsme si zabalili věci a opět se vydali na cesty. Dopoledne jsme se rozdělili na dvě části. První část navštívila malířský ateliér malíře Paula Cézanna2) a druhá polovina si šla prohlédnout jeho rodné město Aixe en Provence. Tam jsme měli možnost navštívit typické provensálské trhy a užít si velmi milé a přátelské povahy prodávajících Provensálců. Při další cestě jsme z autobusu sledovali úžasné přírodní bohatství Provence – Canyon du Verdon. Po této cestě jsme se ubytovali v druhém hotelu a jeli se podívat do místa nejslavnějšího filmového festivalu - do Cannes.3)

Konečně jsme uviděli moře! A taky jsme se prošli podél filmového paláce (Palais des festivals), kolem kterého jsou na chodníku otištěny ruce slavných herců a režisérů.

Poslední den exkurze jsme se vydali do knížectví Monaco. Tam si naši řidiči (mimochodem velmi milí, vstřícní a ochotní) museli splnit povinnou 9hodinovou odpočinkovou přestávku. Takže jsme prošli skoro celé Monaco (celková plocha 202 ha… pro srovnání Praha 496 km2).

Byli jsme v Oceánografickém muzeu, v Japonské zahradě, i v nákupním centru, ale viděli jsme i proslulé hazardní Casino a známou zatáčku ze závodů Formule 1. A pak už… ano, pak už jsme jeli domů… (1219 km…)

Exkurzi jsme si všichni velice užili. Počasí nám přálo a všichni byli dobře naladění. Takže se určitě těšíme na další výlet do Francie!

----------------------------------------

1) Jedna z verzí obrazu byla například prodána v roce 2003 aukční síní Christies za 8.295.500 USD  

 

2) Další aukční zajímavost - Paul Cezanne’s Joueur de cartes sold for $19,122,500 at New York, Rockefeller Plaza on 1 May 2012

 

3) http://www.festival-cannes.fr/, letos v jedné ze soutěží byl i český zástupce Matúš Vizár se snímkem Pandy (více)

Aktuální informace

24.04.2025

se konají v úterý 29.4.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výstava nezávislých

20. březen 1903

Na výstavě Nezávislých v Paříži byla mj. vystavena i díla Henryho Matisse, Andrého Deraina, Maurice de Vlamincka aj. 

Nejčtenější

04.04.2025

Čtvrtá alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční v úterý 8. dubna 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude RNDr. Václav Kašička, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tématem setkání bude Kapilární elektroforéza.

celý článek
07.04.2025

Přinášíme Vám pohled na právě prožitý týden ve Velké Británii očima studentek 4KA.

Ve dnech 29.3. - 4.4. jsme se třída 4KB a osm studentů z 4KA vydali na jazykový a poznávací kurz na jih Anglie. Vyrazili jsme v sobotu v odpoledních hodinách zářivým oranžovým autobusem. Další den brzy ráno už jsme úspěšně prošli pasovou kontrolou a náš autobus najel do vlaku, kterým jsme podjeli kanál La Manche.

celý článek
14.04.2025

Nymburk/Praha – Studenti semináře práva naší školy zažili den plný praktických zkušeností. V rámci dlouhodobé spolupráce s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy se vydali přímo do srdce pražských práv, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli simulaci rozvodového řízení.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.