
Země, kde jsou šachy povinným předmětem na základních školách

Možná není náhodou, že se centrem špičkových technologií v posledních letech stává země, jíž se přezdívá kavkazská Silicon Valley a která šachy zavedla povinně do vzdělávacích programů základních škol. Nejen tuto zajímavost z oblasti školství, ale i zajímavosti z historie, politiky i životního stylu jsme se mohli dozvědět na přednášce o Arménii. Přednášku, která byla zorganizovaná pro studenty univerzity 3. věku na naší škole, připravil kolega Martin Kolbábek, nadšený průvodce po Arménii a Gruzii.
Alumni beseda s muzikoložkou dr. Janou Vojtěškovou

Třetí alumni beseda ve školním roce 2024/2025 se v městské knihovně Nymburk uskuteční ve čtvrtek 6. února 2025 od 17.30 hodin. Naším hostem bude PhDr. Jana Vojtěšková, CSc., z Českého muzea hudby. Tématem setkání bude Jak souzní hudba a muzeum.
PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.
Arménie blízká i vzdálená

Z Prahy do Jerevanu, hlavního města Arménie, nás dělí vzdušnou cestou přibližně 7 hodin. Vzdálenost je to veliká. Víme ale, že čím více člověka či zemi poznáváme, vzdálenosti se zkracují. A tak věřím, že absolventům zimního semestru univerzity 3. věku na naší škole, je po třech měsících studia Arménie blízká. Rozhodně bližší než většině z nás.
„Oprašte taneční kroky a společenské šaty! Zveme vás na Absolventský ples!”

Ztracená třídní kniha zpátky ve škole

Kdo z vás si pamatuje klasické třídní knihy, zůstane zcela jistě dojat, potěšen i pobaven příběhem té, kterou měla třída oktáva A ve školním roce 1946-47. Psal se rok 1947 a 30. května, tedy téměř na konci školního roku, mizí třídní kniha. Jaké pozdvižení a nepříjemnosti nejen pro žáky (ale zejména pro třídního profesa Bohuslava Sýkoru na tehdy Státním reálném gymnáziu v Nymburce) nastaly, si dnes jen můžeme s notnou dávkou škodolibosti a pobavení představovat.
Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.
Debatérky uhájily páté místo na domácím hřišti

„Je čas, soudruzi, skoncovat s alkoholem!” přečetli si nápis na dveřích naši soupeři před vstupem do vestibulu, ve kterém je následně přivítala známá rudá vlajka se zkříženým srpem a kladivem. Je tomu tak - tento turnaj se konal na našem tématicky vyzdobeném gymnáziu, a to víkend před připomínkovými oslavami 17. listopadu.
1. místo na Studentské vědecké konferenci Otevřené vědy 2024

Čtyři stážistky 19. ročníku projektu Otevřená věda Akademie věd ČR z nymburského gymnázia prezentovaly výsledky svých celoročních stáží na Studentské vědecké konferenci 7. a 8. listopadu 2024. Stáž Kritický výzkum migrace, které se účastnila Eliška Schwarzová (8OA) společně se dvěma stážisty z jiných středních škol, byla porotou vyhodnocena v kategorii Humanitních a společenských věd na prvním místě. Naše škola tak zaznamenala rekord, protože dosavadním nejvyšším dosaženým oceněním (shodně v roce 2022 a 2023) na Studentské vědecké konferenci OV AV ČR bylo (samozřejmě také velmi pěkné) 2. místo.
Alumni beseda s historičkou dr. Marcelou Hennlichovou

Zveme všechny zájemce na druhou alumni besedu ve školním roce 2024/2025 do Knihovny města Nymburka ve čtvrtek 28. listopadu od 17.30 hodin. Jako host pozvání tentokrát přijala PhDr. Marcela Hennlichová, Ph.D., z Vysoké školy ekonomické v Praze. Tématem setkání bude Uhelná krize, aneb energetická krize optikou dějin.